Strona główna Bez kategorii Znane i nieznane trasy rowerowe w Powiecie Łańcuckim.

Znane i nieznane trasy rowerowe w Powiecie Łańcuckim.

1411
0
PODZIEL SIĘ

Powiat Łańcucki posiada wiele zalet w tym szczególnie walory turystyczne dla rowerzystów . Bazą wypadową jest miasto Łańcut a w szczególności Centrum Sportowo-Turystyczne przy ul. Armii Krajowej 57, ponieważ posiada bezpieczny duży parking z którego można wybrać się w turystykę na miarę  swoich możliwości oraz co chcemy zwiedzić. Powiat Łańcucki położony jest na byłym majątku Ordynacji Potockich, gdzie można zobaczyć  krańce byłej Puszczy Sandomierskiej,Pogórze Dynowskie ciekawe budowle, znane i nie znane miejsca tragedii wojennej i wiele innych ciekawych miejsc .Wszystko uzależnione jak jesteśmy przygotowani fizycznie – kondycyjnie.

I.Dla słabo zaawansowanych i dla całej rodziny  proponuję trasę 40 km po płaskim terenie Szlakiem   Green  Velo z Łańcuta i jak już zaznaczyłem z parkingu centrum w Białobrzegi , gdzie możemy pohasać po lesie i zobaczyć wiele ciekawych kapliczek leśnych, drogę krzyżową leśną a w końcu na przygotowanym palenisku ognisko przy stawach w Korniakowie.

 

II.

Kolejna trasa dla całej rodziny to też Szlak Greek Velo z Łańcuta , który prowadzi do Julina 60km. Na tej wyprawie możemy zabawić się trochę w poszukiwaczy przeszłości czyli QUEST ŚLADAMI ORDYNACJI POTOCKICH. Tutaj możemy zobaczyć zabytkowy spichlerz w Brzózie St., kamień chłosty przy którym karani byli chłopi. Pałacyk  myśliwski Potockich w Julinie z 1880 roku .Tutaj możemy dowiedzieć wiele ciekawych rzeczy o rodzinie i majątku Ordynacji Potockich .Bo np. Julin został nazwany od imienia CÓRKI ORDYNATA. Możemy zjeść przywiezioną ze sobą kiełbaskę upieczona na ognisku przed pałacykiem i podziwiać drzewostan byłej Pusczy Sandomierskiej. Wracając  do domu może wpaść jeszcze na Pokudłacz by zobaczyć kapliczkę Madonny Leżajskiej oraz Kaplicę poświęconą Dżuli Potockiej oraz inne obeliska poświęcone Zamojskiemu z wspólnej wyprawy.

III.W trzecią trasę możemy się też cała rodzinę gdyż pojedziemy czerwonym szlakiem płk Lisa Kuli z parkingu centrum turystyczno-sportowego, pomimo ,że szlak ten zaczyna się dopiero w Małpodobrej – Kosina. Przejeżdżamy przez zabytkowy Lasek Bażantarnia należący również do ORDYNACJI, gdzie znajdziemy mogiłę leśną z okresu II wojny światowej por.Stysioła. Następnie dojeżdżamy do Małodobrej, do obeliska upamiętniającego miejsce urodzenia płk Lisa Kuli a następnie kierujemy się za szlakiem w kierunku Markowej .Po drodze zobaczymy z XVI wieku kościółek  w Kosinie .Dalsza droga prowadzi nas do tragicznych miejsc z okresu II wojny światowej. Jedno miejsce z rozstrzelania rodziny  żydowskiej z 1944 r oraz w Markowej na tzws Okopie miejsce rozstrzelania rodziny Ulmów .Z tego miejsca koniecznie musimy się udać i zwiedzić Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów, które zostao oddane 17 marca 2016 roku. Do Łańcuta wracamy przez farmę wiatrową , która pozostanie w pamięci turysty.

IV.

Trasa ta tez jest dla wszystkich ale jest wymagająca ponieważ  są podjazdy. Ruszamy z Łańcuta w Cierpisza i wzniesienia Magdalenka w Malawie jak zwykle z parkingu gdzie zostawiliśmy swój samochód . Jedziemy na zielony szlak w kierunku ul. W. Rutkiewicz na Błonia Kraczkowskie, gdzie stoi 100 letni krzyż poświęcony ruchowi ludowemu. Następnie udajemy się na  Zimną Górę wzdłuż drogi krzyżowej. Następnie na Magdalenkę i mamy najgorsze za sobą bo wjechaliśmy na 394 mnpm. Wracamy do Cierpisza Górnego gdzie widoki są bajeczne. Panorama Rzeszowa, Łańcuta i okolic z przy dobrej widoczności mamy widoki na Leżajsk,Sokołów Młp nie mówiąc już o Tatrach. Będąc w Cierpiszu Górnym wjeżdżamy na ścieżkę edukacyjną Koralowa i poszukać swoich przyjaciół z dzieciństwa Smerfów .Gdzie po ciężkiej wyprawie robimy ognisko przygotowane przy stadionie sportowym .Nastę pnie przez Albigowę wracamy do Łańcuta koniecznie zaglądając do stadniny koni i gospodarstwa rolnego P.Dziegula, które kiedyś też należało do Potockich.

Inf.T.D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here