Strona główna Aktualności V Edycja Łańcuckiego Maratonu Granicami Powiatu.

V Edycja Łańcuckiego Maratonu Granicami Powiatu.

767
0
PODZIEL SIĘ

Jubileuszowa edycja Łańcuckiego Maratonu Rowerowego Granicami Powiatu na dystansie 225 km musiała  być przygotowana perfekcyjnie .Biuro maratonu zaczęło pracę na pięknych obiektach MDK Filia  Łańcut-Podzwierzyniec już w piątek 21.06.2019 r o godz.15-tej. Kolarze powoli dokonywali rejestracji w biurze a niektórzy załatwili rejestracje on line. Podczas prac organizacyjnych wszystko zostało dopięte : pakiety startowe, nagrody, medale  przygotowane, trasa oznakowana, sprawdzona, bufety wyznaczone i zaopatrzone, załoga CITROENA z firmy FIX FORUM LIDER sp. z o.o. Rzeszów- Kraczkowa    przygotowana do pilotażu, asysta motocyklistów Klubu HORDA Łańcut też gotowa. Firma TimeKeeper do pomiaru czasu nanosi ostatnie dane, by w sobotni ranek bez problemów wystartować na trasę. Biurze panuje pełna mobilizacja Asia, Iwona, Ula, Grzesiek i Jurek sprawdzają harmonogram działań zawodów i potwierdzają obecność podczas maratonu  Burmistrza Miasta Łańcuta Rafała Kumka , Starostę Łańcuckiego Adama Krzysztonia oraz Wójta Gminy Żołynia Piotra i Wójta Gminy Czarna Edwarda Dobrzańskiego. Niestety wszystkiego nie da się przewidzieć a przede wszystkim nie da się przewidzieć pogody, która ostatnio jest bardzo zmienna. Tak też było w piątek kiedy nad Łańcutem przeszła wielka ulewa a niebo nie dawało nadziei  organizatorom, że maraton rozegrany zostanie w przyjemnej pogodzie. Nad Łańcutem kłębiły się nadal czarne chmury a prognozy meteorologiczne przyprawiały organizatorów o zawrót głowy i czy czasem nie odwołać maratonu mając na względzie bezpieczeństwo kolarzy. Na zakończenie pracy biura maratonu dzwoni Burmistrz Miasta Rafał Kumek i wlewa trochę nadziei.

Macie wszystko przygotowane to ja jutro muszę odblokować kurtynę wodna by kolarze mogli się trochę schłodzić. Prezes stwierdził, że trzeba przygotować nagrzewnice a nie kurtynę mając doświadczenia z ubiegłego roku kiedy kolarze ocierali o hipotermię. W sobotni ranek już o godzinie 6.30 pojawili się pierwsi kolarze a na niebie widać już było przebłyski początki  pięknego lata. Kolarze nigdy nie narzekają na pogodę, bo dla nich jest zawsze dobra a kolarze mogą być źle ubrani. O godzinie 8.oo na starcie stanęło 60 kolarzy z  województwa podkarpackiego i małopolskiego w tym 6-letni  Bartek, który startował z tatą. Punktualnie o 8.oo starterzy honorowi Burmistrz Miasta Rafał Kumek i Dyr. MOSiR Jerzy Hałka dali sygnał do startu.

Kolorowy peleton spokojnie ruszył ze startu honorowego na start ostry . Po starcie ostrym peleton ruszył na pierwszą 75 km pętle w kierunku Białobrzeg przez Żołynię, Rakszawę, Czarną do mety w Łańcucie, gdyż kolarze musieli pokonać 3 pętle. Przez pierwsze kilometry peleton utrzymywał spokojne tempo choć prędkość była w granicach 38 km/h. Kiedy na czele peletonu pojawił się Mateusz Burda momentalnie wzrosło tempo i za  nim pojawili się m.in. Szczepanik, Biernacki, Ulman, Zaczyk, Piątek  i Malita. Wymienieni  pociągnęli za sobą jeszcze 20 kolarzy, którzy stworzyli swoja silną grupę i odjechali pozostałym na 13 km. Pierwszą 75 km pętle pokonali w czasie 1.50.08.Widać już było ,że w tej grupie znajduje się potencjalny zwycięzca maratonu. Kolejne kilometry przy dobrej współpracy silnych kolarzy a to Burda, Szczepanik, Biernacki, Zaczyk ,Gawlik i Ulman odczepili słabszych a 2 pętlę przejechali w czasie 1.52,09. Widać było bardzo dobre przygotowanie, gdyż trasa niebyła łatwa. Wydawało się, że 4  zmarszczki na trasie można pokonać bez zaginki. Właśnie te  zmarszczki w Kopaniach Żołyńskich, Rakszawie i Węgliskach  pokazały swoją moc a do tego dochodziła temperatura powietrza i zmienność wiatru zarówno siły i kierunku. Kobiety też pokazały swoją siłę na trasie. Paulina Bartoszek pierwszą pętle pokonała w czasie 2.09.44, drugą pętle w 2.19,40 a tuż za  nią Iwona Łysik i Anna Wiercioch(zwyciężczyni poprzednich edycji). Na ostatniej pętli  już  nie było koleżeństwa wszyscy robili swoje by odjechać rywalowi. Na 180 km  odjechała trojka Burda, Biernacki i Szczepanik  od Ulmana, Zaczyka, Gawlika, Mality, Piątka, Bujaka i innych . Burda z Biernackim dokręcali aż w końcu odczepili Szczepanika i ostatnie 2 km finiszowali sami .Jednak na końcu najwięcej siły zachował Piotr Biernacki, który tuż przed Mateuszem Burda i Piotrem Szczepanikiem przejechał linię mety. Patronat Honorowy nad V Łańcuckim Maratonem Rowerowym Granicami Powiatu sprawowali :

Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń, Burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek, Wójt Gminy Czarna Edward Dobrzański, Wójt Gminy Białobrzegi Franciszek Masłoń, Wójt Gminy Rakszawa Jacek Szubart oraz Wójt Gminy Żołynia Piotr Dudek. Na zakończenie wyścigu zostały wręczone  kolarzom puchary , dyplomy oraz nagrody rzeczowe przez Starostę Łańcuckiego  Adama Krzysztonia w kat. Open Kobiet i Mężczyzn. Burmistrz Miasta Łańcuta Rafał Kumek wręczył statuetki, nagrody rzeczowe i dyplomy dla zwycięzców kategoriach wiekowych K-1,K-2,K-3,M-5, Wójt Gminy Rakszawa Jacek Szubart uhonorował statuetkami, nagrodami rzeczowymi i dyplomami  zwycięzców w kat M-2, w imieniu Wójta Gminy Czarna Edwarda Dobrzańskiego Pani Krystyna Machowska-Wojnar uhonorowała zwycięzców kat.M-3 statuetkami, nagrodami rzeczowymi i dyplomami a Wójt Gminy Żołynia Piotr Dudek uhonorował zwycięzców w kat.M-4 statuetkami, nagrodami rzeczowymi i dyplomami . Ponadto właścicielka Sklepu 4F Dominika Ulman wręczyła nagrody rzeczowe zwycięzcom w poszczególnych kategoriach. Na zakończenie maratonu Prezesi Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów w Łańcucie Tadeusz Dubiel i Jerzy Szpunar, podziękowali kolarzom za udział w maratonie oraz Burmistrzowi Miasta Łańcuta, Staroście Łańcuckiemu, Wójtom Gmin: Białobrzegi, Czarna, Rakszawa i Żołynia, dyrektorowi MOSiR Jerzemu Hałka, kierownikowi MDK Filia Łańcut-Podzwierzyniec Dorocie Chodzik  za nieodzowną pomoc w zorganizowaniu maratonu na terenie miasta i gmin  powiatu łańcuckiego.

 

Wyniki na stronie www.timekeeper.pl

 

 

K-Open                                                                                 M-Open

1.Paulina BARTOSZEK 7.01,20                       1.Piotr Biernacki 5.39,34
2.Iwona ŁYSIK  7.13,24                      2.Mateusz BURDA 5.39,34
3.Anna WIERCIOCH  8.0139                       3.Piotr SZCZEPANIK 5.39,41

 

 

Inf.T.D.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here