Strona główna Trasy

Trasy

Trasy rowerowe w okolicach Łańcuta

Białobrzeska trasa rowerowa: Białobrzegi – Korniaktów – Budy Łańcuckie – Grodzisko Dolne – Zmysłówka – Opaleniska – Żołynia – Białobrzegi. Trasa zatacza pętlę wśród lasów gmin Białobrzegi, Żołynia, Grodzisko, trasa nizinna, oznakowana, pośród pól, lasów i stawów.

Południowa trasa rowerowa: malownicza trasa rowerowa (ok. 30 km) przebiega przez Handzlówkę, Albigowę-Honie, Cierpisz, Kraczkowę i Albigowę. Planowane jest rozszerzenie trasy na pozostałe miejscowości gminy. Początek i zakończenie trasy znajduje się w centrum Handzlówki. Biegnąca przez teren gm. Łańcut jest trasą trudną, na której trzeba pokonywać liczne, czasem bardzo strome wzniesienia. Wiedzie głównie drogami polnymi, kamienistymi. Jednak walory widokowe tej trasy w pełni wynagradzają trudy podróży.

„Szlak garncarski”: wiodący przez wsie Medynia Głogowska, Medynia Łańcucka, Pogwizdów i Zalesie to trasa turystyczna, która wiedzie do miejsc, gdzie w zaciszu warsztatów garncarze toczą na kołach garnki, na półkach pod powałami suszą się pękate, gliniane dzbany; dymią piece po brzegi wypełnione ceramiką. Zachwycają zaklęte w glinie światki, wiejskie kapele i „gwizdające” ptaszki. Zdumiewa też ceramiczna mozaika zdobiąca wnętrze medyńskiego kościoła. Trasa pełna jest uroczych zakątków, takich jak zielone, śródleśne stawy czy pagórki, z których roztacza się widok na panoramę okolicznych miejscowości koniecznie trzeba się zatrzymać przy starym cmentarzu ukrytym wśród wysokiego starodrzewu, a po drodze pokłonić się każdej napotkanej kapliczce.

„Żelazny szlak” o długości ponad 30 km wiedzie przez przysiółki Rakszawy: Dymarkę, Basakówkę, Wołochy, Kościelne, Rąbany Gościniec, Bieleckówkę, Strachocin oraz sołectwa gminy Rakszawa: Kąty rakszawskie, Węgliska i Wydrze wśród otaczających ją lasów dawnej Puszczy Sandomierskiej, na sporych odcinkach wzdłuż dróg asfaltowych. Główną atrakcją ścieżki jest piec dymarski, młyny wodne, cegielnie oraz kuźnie.

Szlakiem przydrożnych krzyży i kapliczek. Wiedzie on wśród lasów Husowa i Tarnawki, by dać wytchnienie w czasie tzw. jużyny w skansenie w Markowej (po wcześniejszym uzgodnieniu). Znalazły się na niej najciekawsze obiekty związane z historią Husowa oraz ponad dwadzieścia krzyży i kapliczek przydrożnych znajdujących się na terenie wsi. Trudy podjazdów wynagradzają zapierające dech w piersiach widoki.

Szlakiem kraczkowskich kapliczek i krzyży. Trasa liczy 15,5 km. Rozpoczyna i kończy się w Kraczkowej przy pomniku Chwały Grunwaldzkiej. Podzielona jest na 4 odcinki o różnym stopniu trudności. Znajduje się na niej 20 zabytkowych kapliczek, 4 krzyże, zabytkowe 300 letnie dęby, kościółek pod wezwaniem Marii Magdaleny, gospodarstwa agroturystyczne, ośrodki kultury i punkty widokowe.

„Szlak małej architektury – żołyńskie kapliczki” został zaprojektowany w formie pętli o długości 50 km. Najlepiej zwiedzać go rowerem, bądź wędrując. Szlak wiedzie wygodnymi, spokojnymi drogami. Sporo tu odcinków wśród lasów i pól, blisko natury. Trasa prowadzi przez niezwykle cenne przyrodniczo obszary chronionego krajobrazu: Brzóźniański oraz Zmysłowski. Wycieczkę można rozpocząć w dowolnym miejscu. Najwygodniej uczynić to na żołyńskim rynku pełnym zieleni i zabytkowych kamieniczek.

źródło informacji: http://www.turystyka.powiat-lancut.com.pl/trasy-rowerowe