Strona główna Aktualności IV Łańcucki Maraton MTB w strugach deszczu i błocie – relacja.

IV Łańcucki Maraton MTB w strugach deszczu i błocie – relacja.

3076
0
PODZIEL SIĘ
IV Łańcucki Maraton MTB

IV Łańcucki Maraton MTB rozegrany został 10 maja 2015 r w bardzo trudnych warunkach.Choć wstępne prognozy meteo nie zapowiadały takich opadów w naszym powiecie. Pierwsi kolarze pojawili się już w nocy swoim kamperem z Gdańska, pozostali tuż po godzinie 8-mej. Załoga Timedo przyjechała z Krakowa i przynieśli informacje ,że ulewa idzie od zachodu. W Łańcucie świeciło piękne słońce a temperatura była idealna do ścigania ok. plus 18. Niektórzy uczestnicy już szykowali się do rywalizacji i twierdzili ,że fatum pogodowe minęło dla mtb, gdyż poprzednie zawody w Przemyślu były również rozegrane w deszczu i błocie. Do rywalizacji stanęli kolarze z woj.pomorskiego, małopolskiego, lubelskiego i podkarpackiego.

IV Łańcucki Maraton MTBIV Łańcucki Maraton MTB

Na starcie pojawili się również zwycięzcy poprzednich edycji m.in. Mateusz BIELEŃ, Krzysztof GIERCZAK, Marcin KOSTERKIEWICZ, Zbigniew ZAJĄC, Ewa RUSZAŁA, Joanna MAJEWSKA i wielu innych znakomitych kolarzy. Łańcuckie Towarzystwo Cyklistów przygotowało do rywalizacji 3 dystanse MINI TOUR-25 KM, MIDI TOUR 46 KM i MAXI TOUR 75 KM. Trasa najkrótszego wyścigu przebiegała z Łańcuta przez Błonia Kraczkowskie -Kraczkowę gdzie wjeżdżano na Zimną Górę a następnie do Albigowej Sady-Markowej-Soniny i Łańcuta. Dystans niby krótki ale naprawdę był wymagający. Pozostałe dwa wyścigi prowadziły z Łańcuta przez Kraczkowę-Cierpisz-Albigowę-Honie- Handzlówkę-Pułanki-Husów-Markowę-Soninę-Łańcut. Te dystanse były już dla kolarzy, którzy byli dobrze i bardzo dobrze przygotowani do ścigania, gdyż musieli pokonać 8 podjazdów o różnym nachyleniu od 4-13% a niektóre podjazdy miały długość 4-6 km. Kolarze pokonywali trasy o różnej nawierzchni od asfaltowej, betonowej, gruntowej, kamienistej w różnym terenie poprzez pola i tereny leśne. Kiedy zbliżała się godzina startu nad Łańcutem powiły się czarne chmury i zaczęło kropić.Przed startem wszystkich kolarzy powitał Burmistrz Łańcuta Stanisław Gwizdak .Życzył kolarzom bezpiecznej drogi , wspaniałych wyników zdrowej rywalizacji a na koniec dodał „połamania szprych”. Podczas przejazdu ze startu honorowego na start ostry na ul. W. Rutkiewicz już padał obfity deszcz. Kiedy kolarze dotarli do Kraczkowej to już lało jak cebra a w wąwozie na Zimną Górę płynęła rzeka wody.

IV Łańcucki Maraton MTBIV Łańcucki Maraton MTB

Stąd też zaczęły się warunki ekstremalne dla kolarzy, zimno, padający deszcz oraz niesamowite błoto. Niektórym kolarzom dokuczało niesamowite  zimno oraz   awarie sprzętu wynikające z warunków drogowych jak błoto, które oblepiało przełożenia i napęd.

IV Łańcucki Maraton MTB

Podjazdy stawały się bardzo trudne, gdyż w tych warunkach nie można było wyjechać a tylko wyprowadzać rower na górę.Te warunki i teren pokazał do czego są zdolni rowerzyści. Pokonać takie trasy w takich warunkach naprawdę trzeba mieć hart, wolę walki i nie samowite zaparcie by dążyć do osiągnięcia celu.

IV Łańcucki Maraton MTBIV Łańcucki Maraton MTB

Kiedy kolarze dotarli na Patrię w Husowie, natura dała im popatrzeć na kwitnące łany rzepaku i piękną panoramę na Łańcut i Powiat Łańcucki, co ukoiło pięknem wysiłek rywalizujących kolarzy. Na mecie pierwsi kolarze pojawili z dystansu MINI TOUR już po 55 minutach.

IV Łańcucki Maraton MTB

Na dystansie MINI TOUR w poszczególnych kat.zwycięzyli:

K-1 -Klaudia Brzoza            ,K-2 -Monika Sierotnik, K-3 – Wiola Dąbrowska

M/A – Piotr Gryzło             ,M/B – Michał Korlatowicz      M/C -Rafał Cygan

M/D – Jarosław Szybowicz  ,M/E – Ryszard Dylo.

Na dystansie MIDI TOUR w poszczególnych kat.zwyciężyli:

K-1 – Izabela Pyrcz            ,K-2 – Ewa Ruszała

M/A – Dominik Wyczarski    ,M/B – Sławomir Dziwisz       ,M/C – Krzysztof Okrzesa

M/D – Tomasz Ostrowski    ,M/E – Zenon Piziak             , M/F – Adam Gąsior

Na dystansie MAXI TOUR w poszczególnych kat.zwyciężyli:

M/A – Mateusz Bieleń          ,M/B – Marcin Kosterkiewicz ,    ,M/C – Dariusz Grudniak

IV Łańcucki Maraton MTB

W maratonie startowali również kolarze z ŁTC Łańcut, gdzie Wojtek PIEKŁO w KAT.M-2 zajął 2 miejsce, Witold DUBIEL w Kat.M-B zajął 4 miejsce, Sebastian NYCZ W KAT.M-C zajął 6 miejsce na dystansie MINI TOUR. Wiesław SURA zajął 5 miejsce w kat.M-E na dystansie MIDI TOUR oraz Jerzy SZPUNAR zajął 2 miejsce na dystansie MAXI TOUR. Na zakończenie maratonu Burmistrz Łańcuta Stanisław Gwizdak, pogratulował wszystkim kolarzom wspaniałej rywalizacji w tak trudnych i ekstremalnych warunkach. Następnie Burmistrz wraz  Dyrektorem MOSiR w Łańcucie Jerzym Hałką  oraz Prezesem  Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów Tadeuszem Dubiel i w imieniu V-ce Wójt Gminy Łańcut Haliny Szpunar wręczyli zwycięzcom w poszczególnych kategoriach wiekowych  z każdego dystansu dyplomy,statuetki i nagrody rzeczowe ufundowane przez Burmistrza  Łańcuta, Wójta Gminy Markowa i Gminy Łańcut oraz sponsorów. Komentatorem i sprawozdawcą wyścigu był Marek Grzesik  dziennikarz radiowy z Rzeszowa. Na zakończenie  Prezes Łańcuckiego Towarzystwa Cyklistów podziękował kolarzom za udział i wspaniałą rywalizację  do ostatnich metrów w bardzo trudnych warunkach pogodowych. Ponadto kolarze po wyścigu otrzymali okolicznościowe medale IV Łańcuckiego Maratonu oraz w komfortowych warunkach mogli dokonać toalet i spożyć posiłek. Wyniki są na stronie: TIMEDO – www.system.timedo.pl/publiczny/wyniki/58/Lancucki-Maraton-MTB

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here