Strona główna Aktualności Czas zacząć jeździć na rowerze!!!

Czas zacząć jeździć na rowerze!!!

713
0
PODZIEL SIĘ

Chcesz żyć dłużej i zmniejszyć ryzyko nowotworu oraz chorób serca? Każdy odpowie twierdząco na takie pytanie. Rzecz jednak w tym, że nie każdy wie jak to zrobić. Jedna ze wskazówek podsuwają badania brytyjskich naukowców,  opublikowanych niedawno w British Medical Journal. Przez pięć lat zespół naukowców Uniwersytetu Glasgow monitorował 250 tysięcy mieszkańców Wielkiej Brytanii pod katem ich aktywności fizycznej. Starano się porównać stan zdrowia tych , którzy żyli aktywnie, z tymi którzy preferowali raczej „stacjonarny” tryb życia. W  ciągu wspomnianych pięciu lat zmarło 2430 osób badanych, u ponad 3700 zdiagnozowano raka, a u ponad 1100 pojawiły się problemy z sercem. Najważniejszym wnioskiem płynącym z całego projektu jest jednak to, że u osób regularnie jeżdżących na rowerze , stosujących odpowiednia dietę i unikających otyłości  ryzyko śmierci z różnych przyczyn spadło aż o 41% , ryzyko zachorowania na raka o 45%, a na choroby układu sercowo-naczyniowego o 46%.

Osoby korzystające z roweru deklarowały, że przejeżdżały tygodniowo ok.48 km, przy czym im dłuższy dystans, tym  więcej korzyści dla zdrowia. Wiele osób łączyło w  czasie badania jazdę rowerem i środkami transportu publicznego jako formę dotarcia do pracy. W każdym przypadku aktywność fizyczna pomagała utrzymać dobry stan zdrowia.

Choć wyniki badań są jednoznaczne, naukowcy nie potrafią precyzyjnie wyjaśnić, dlaczego jazda na rowerze tak bardzo pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca. Nasze badanie pokazuje, że aktywność fizyczna a w szczególnie jazda na rowerze, ma niezwykle korzystny wpływ na zdrowie – przyznał dr Jason Gill z Uniwersytetu w Edynburgu w rozmowie z portalem BBC NEWS.

Autorzy badania zachęcają jednocześnie do jazdy na rowerze, która zwłaszcza w dużych miastach – ze względu na korki i brak miejsc parkowania staje się coraz częściej najszybszym sposobem dotarcia do pracy czy na spotkanie.

Opr.

Andrzej Marciniak Angora

Przedruk:ŁTC

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here